Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size
EKİPMAN

Yamaç paraşütü takımı temel olarak 3 temel ekipmandan oluşur.

Kanat 

Uçak paraşütlerinin aksine yamaç paraşütlerinin kumaş kısmına paraşüt değil kanat adı verilir. Temel olarak önlerinde açıklık bulunan iki kumaş katman arasına paraşütün ön kısmında bulunan hücre ağzı adı verilen açıklıklardan uçuş sırasında hava dolmasıyla havdaki şişkin şeklini muhafaza eder. Kanat Yelkenkanat ve planörde olduğu gibi airfoil yapıdadır. Yan kesit şekli yarım bir su damlasını andırır. Bu özel yapı havanın Daniel Bernoulli presiplerine göre kanadın altında ve üstünde farklı hızlarda akarak bir basınç farkı oluştururlar ve yamaç paraşütünün dikey hızını 0.8 m/s seviyelerine kadar düşürebilirler. Kumaş özel polimerlerden üretlir ve üstü slikonla kaplanır. Çok hafiftir (30-35 gr/m2). Hava geçirgenliği son derece düşüktür.

İpler dakron, aramidden ya da kevlardan üretilir. tük taşıma kapasiteleri son derece yüksek olmasına karşın küçük düğümler ve kıvrımlar karşısında dayanıklılığını önemli ölçüde yitirmektedir.

Harness

Pilotun uçarken bağlı olduğu ve karabinalarla kanada bağlı olan kuşamdır.

Kask

Tam yüz korumalı ve tam yüz korumasız şeklinde iki tip kask mevcuttur. Genelde kevlardan üretilir. Darbelere karşı son derece korumalıdır.

 
Top