Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size
Kulüp Pilotlugu

 

Amaç: Kalkış - iniş becerisini kazanmış ve temel prensipleri sindirmiş pilotlar, birbirini takip eden görev uçuşları yaparak farklı coğrafyalarda ve hava koşullarında uçuş yapabilecek seviyeye gelirler.

 

İçerik: 6-8 saat teorik ders, yer çalışması (ters kalkış) ve görev uçuşları.

 

Görevler: Hedef çalışması, Ters Kalkış, Yelken Uçuşu (soaring), İrtifa Uçuşu (250-750m.)

 

Hedef Çalışması : Çoğu uçuş bölgesinde iniş için çok geniş alanlar yoktur. Ancak yamaç paraşütü düşük hızı ve yüksek manevra kabiliyetinden dolayı dar alanlara kolay iniş imkanı sunar. Bu çalışmada uçuş planı, son yaklaşma ve hedefe iniş teknikleri öğretilir.

 

Ters Kalkış: Ters kalkış tekniği, yamaç paraşütü ile yapılan asıl kalkış tekniğidir. her pilotun kesinlikle öğrenmesi ve düzgün uygulaması gereken kalkış yöntemidir.

Eğitim, rüzgarın uçuşa uygun olmadığı zamanlarda yer çalışması ile başlar, kişi kanada hakim olduktan sonra, uygun rüzgarlarda eğitmen desteğiyle kalkış yapılır.

 

Yelken Uçuşu: Yamaca çarparak yükselen hava akımlarını kullanarak, uçuşumuzu uzatabilir, coğrafyaya göre uzun mesafeler kat edebiliriz.

Eğitimde; uygun ve riskli coğrafi yapılar, kaldırıcı bandı kullanma tekniği, uygun dönüş teknikleri ve olabilecek riskler çalışılır.
 

İrtifa Uçuşları:Daha uzun uçuşlar ve irtifa duygusunun yaşanması için 250+ m. irtifalardan uçuş yapılır.Eğitim Bölgeleri: Yeterli beceri düzeyine ulaşana kadar uçuşlara yine Gelincik Tepesinde devam edilir ve daha sonra mevsim, hava koşulları ve diğer etkenler doğrultusunda Eshab-ı Kehf, Arslanköy, Göktepe, İskenderun gibi uçuş bölgelerine birkaç günlük uçuş gezileri yapılır.

 

Eğitime katılmak için ön şartlar: Başlangış eğitimini tamamlamış olmak.

Eğitim sonunda, kursiyer KULÜP PİLOTU ünvanını alır. Temel uçuş becerilerini kazanmıştır ancak hala tecrubesi yeterli değildir. Bu nedenle bir kulüp bünyesinde yada ileri seviye pilot gözetiminde uçuş yapabilir.

 

 
Top