Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size

Yamaç paraşütü tutkunlarının özellikle bahar aylarında yoğun ilgi gösterdiği Ödemiş'in Kaymakçı Beldesi'nin doğusunda bulunan Eselli Tepesi, 2010 yılı yatırım programı içine alınan yarı açık cezaevi nedeniyle artık paraşütçülerle hizmet veremeyecek.
Eselli Tepesi eteklerine inşa edilecek yarı cezaevi paraşütçülerin iniş sahası içinde kalacağından, uçuş tutkunları çevrede kendilerine uygun yeni tepeler arıyor. Her hafta sonu hava şartları düzgün olursa Eselli'ye gelerek uçuş gerçekleştirdiklerini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Havacılık Kulübü'nden Buğra Atasoy, "Türkiye'de özellikle Fethiye'de yoğun olarak yamaç paraşütü uçuşları yapılıyor. Biz de yakın olması nedeniyle Ödemiş Eselli Tepesi'ni tercih ediyoruz.


Burada hava akımı ve eğim yamaç paraşütü için son derece uygun. Bu işe yeni merak salan arkadaşlarımız yamaç paraşütünü burada öğreniyorlar. Eselli Tepesi dışında Bozdağ'dan da uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Ancak iniş alanı sorunu var" dedi. Atasoy, 120 rakımlı tepenin eteklerine inşa edilecek cezaevi nedeniyle uçuş için başka yerlere gitmek zorunda kalacaklarını belirterek, "DEÜ Havacılık Kulübü olarak en az 20 - 25 kişiyle Eselli'ye geliyoruz. İniş alanında tarla olmaması nedeniyle bu alan paraşüt için biçilmiş kaftan. Gerekli tüm güvenlik önlemlerini alarak diğer eğitmen arkadaşlarımızla da sürekli telsizde görüşüyoruz. Bu nedenle sorun yaşanmıyor. Eselli'yi rüzgarı ve iniş alanları nedeniyle özleyeceğiz" diye konuştu. Özellikle yamaç paraşütüne yeni merak salan üniversite öğrencilerinin hafta sonlarındaki uğrak yeri olan tepe bir dönem Ödemiş Emniyet Havacılık Kulübü tarafından da yoğun şekilde kullanılmıştı.


 
Top