Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size

Fethiye'de, her yıl yaklaşık 50 bin kişinin yamaç paraşütüyle atlayış yaptığı Ölüdeniz, öğrenci gruplarının gelmesiyle ayrı bir yoğunluk yaşıyor. Dünya ve Türkiye'nin değişik yerlerinden beldeye gelen yüzlerce kişi, rengarenk paraşütleriyle Ölüdeniz semalarını renklendiriyor.


Dünyanın sayılı yamaç paraşütü parkurları arasında gösterilen Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz Beldesi, yamaç paraşütü tutkunlarının gözdesi oldu. Özellikle yamaç paraşütü sporuna gönül veren öğrenciler, uygulamalı eğitim için Ölüdeniz'e geliyor.
Özellikle nisan-mayıs ayını kapsayan eğitim sürecinde Ölüdeniz sahilleri, yamaç paraşütü eğitimi alan sporcularla doluyor. Sahilde başlayan eğitimler, daha sonra bin 900 metre rakımlı Babadağı'ndan gerçekleştirilen atlayışlarla devam ediyor. Öğrenci gruplarının gerçekleştirdiği atlayışlar sırasında Ölüdeniz semalarında renkli görüntüler oluşuyor.

Beldede yamaç paraşütü sporu yapan firmalar, Ölüdeniz'in sahip olduğu hava şartları ile tam bir eğitim merkezi olduğu görüşünde birleşiyor. Beldedeki önemli yamaç paraşütü şirketleri arasında bulunan İkarus Şirketi sahibi Kadri Tuğlu, Ölüdeniz'de alt ve orta seviyede amatör eğitimlerin verildiğini anlattı. Son zamanlarda yamaç paraşütü sporuna yoğun bir ilgi olduğunun altını çizen Tuğlu, bu sporu öğrenmek isteyenlerin ilk tercihinin Ölüdeniz olduğunu kaydetti.

Türkiye Hava Sporları Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kulübü Başkan Yardımcısı Ali Es ise öğrenciler nedeniyle son günlerde single atlayışlarda yoğunluk yaşandığını söyledi. Bunun, ekonomik olarak beldeye olumlu katkı koyacağını kaydeden Es, Ölüdeniz'in artık yamaç paraşütü eğitim üssü haline geldiğini açıkladı.

Yapılan rezervasyonlar ve internet üzerindeki yazışmaların bu yıl sezonun iyi geçeceğinin sinyalini verdiğini de belirten Es, 2010 sezonunun geçen yıllardan daha hareketli geçeceğini aktardı. Nisan ayı son haftası olmasına rağmen ticari amaçlı uçuşların günde 40-50 adet olduğunu ifade eden Ali Es, "Avrupa'yı sarsan toz bulutu dolayısıyla birçok ülkeden uçaklar kalkamadı. Bu, bizleri de etkiledi. Rezervasyonlar iptal oldu. Ama buna rağmen, internet üzerinden yaptığımız yazışmalar, sezonun iyi geçeceği yönünde. Özellikle mayıs ayının ilk haftasından itibaren yoğunluk bekliyoruz." dedi.

 
Top